• Historia Szkoły

• Początek naszej szkoły sięga roku 1824. Została zbudowana częściowo przez właścicieli dóbr rycerskich Adalberta (Wojciecha) rodu Słowiecki z Recza, do którego również Sarbinowo i Gącz należały, a częściowo przez gminę szkolną, do której należały wyżej wymienione miejscowości jak i również Minszewo, Kwasuty, Sarbinówko i Rzym. Pierwszymi nauczycielami prywatnymi byli Pan Kowalewski i Garczyński. Do roku 1871 patronat nad szkołą miał duchowny inspektor szkolny. W 1918 wprowadzono naukę języka polskiego do szkoły. W latach okupacji niemieckiej 1939-1945 szkoła była nieczynna, a zagroda szkolna służyła jako obiekt mieszkalny dla Polaków, przeznaczonych do prac rolnych w majątku Sarbinowo.

Dnia 31 sierpnia 1970 roku otwarto nowy budynek szkolny wykonany przez Państwowe Przedsiębiorstwo Rolnicze w Bożejewicach. Pomoc społeczna przy budowie koordynował Komitet Rozbudowy Szkoły Podstawowej w Sarbinowie II.

Wszelkie inne informacje związane z Naszą szkołą są zawarte w kronikach szkolnych mieszczących się w szkole. Wszystkich zainteresowanych odnośnie historii szkoły prosimy o kontakt z Dyrekcją szkoły. Mile widziane wszelkie inne materiały związane z naszą szkołą.